Overview
Specification
CT024TN02 V.8

CT024TN02 V.8 Basic Information
| Panel Model | CT024TN02 V.8 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CT024TN02 V.8 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
CT024TN02 V.8 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.52×63.38 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.55 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
CT024TN02 V.8 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 160 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CT024TN02 V.8 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8347 |
CT024TN02 V.8 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CT024TN02 V.8 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VDD/VCI) |
| Interface Type | FPC |
